O DOBROCI, KTÓRA MOŻE STAĆ SIĘ PROBLEMEM W RELACJI.

Marzena Miszczuk – psycholog, psychoterapeuta, specjalista ds. przemocy

Wrocław, październik 2018 r.

 

„Dobroć również powinna mieć swoje rozsądne granice, bo inaczej zmieni się w naiwność.” *

Problem przemocy jest ściśle związany z problemem granic.

Są osoby, którym trudno jest stawiać granice, kiedy ktoś je przekracza, a później cierpią, że zostały skrzywdzone. Czują się ofiarami w wielu życiowych sytuacjach, w relacji z kimś lub z innymi, gdy spostrzegają, że po raz kolejny wykorzystano ich dobroć, chęć udzielenia pomocy komuś, czy okazaną innym troskę lub życzliwość.

Z kolei inne osoby mają problem ze zdrowym trzymaniem granic, co może oznaczać, że często zdarza się im przekraczać granice w relacji z kimś lub z innymi, w wielu życiowych sytuacjach. Osoby te często cechuje brak krytycznego spojrzenia na siebie, co powoduje, że nie czują się sprawcami czyjegoś nieszczęścia.

Problem przemocy charakteryzuje się tym, że często eskaluje. Drobne przekraczanie granic może się z czasem nasilać – granice innych są wtedy łamane, rozjeżdżane taranem, gwałcone. Z kolei zgoda na drobne przekraczanie własnych granic przez kogoś, z czasem może zmienić się w całkowite podporządkowanie i uległość jednej osoby wobec drugiej, a nawet w całkowitą dominację tej drugiej osoby nad pierwszą.

W czasie organizowanego i prowadzonego przeze mnie cyklu spotkań pt. Porozmawiajmy o przemocy w naszym życiu możesz sprawdzić, jak to jest u Ciebie – w Twoim życiu, w Twoich relacjach z bliskimi, z innymi – jeśli chodzi o chronienie własnych granic i szanowanie granic kogoś/innych.

NIE CZEKAJ AŻ PROBLEM SIĘ NASILI. NAJŁATWIEJ O ZMIANY WTEDY, GDY PROBLEM DOPIERO ZACZĄŁ SIĘ POJAWIAĆ!

Serdecznie zapraszam na prowadzony przeze mnie cykl spotkań pt. Porozmawiajmy o przemocy w naszym życiu.

Marzena Miszczuk – psycholog, psychoterapeuta, specjalista ds. przemocy

 

Szczegółowy opis cyklu spotkań można znaleźć na stronie: http://jatymy.info/2018/10/19/1635/

* Przytoczony na początku wpisu cytat oraz załączone do wpisu zdjęcie pochodzi z kalendarza: Rok Pozytywnych Zmian, Jadwiga Stasica, Wyd. Święty Paweł, 2017